Stáváš se navždy zodpovědný za to, cos k sobě připoutal. Antoine de Saint-Exupéry

top b Laguna UrutauSpolečnost Laguna
Organizace pro pomoc papouškům v nouzi. Nemocným papouškům zajišťujeme odborné veterinární vyšetření a léčbu (MVDr. Lubica Nečasová, MVDr. Sebastian Franco), zabýváme se nejen jejich zdravotním, ale i psychickým stavem. Vyléčené papoušky postupně začleňujeme do skupin, případně do náhradní domácí péče. Veškerou péči se snažíme řešit pozitivní motivací ve skupinových terapiích a formou zábavných her. Nešťastného papouška nelze léčit, proto je pro nás prioritní, aby byli všichni naši svěřenci žili spokojený život.

Více o společnosti Laguna

top b Urutau Chaco AnimalsBiopark Štít
Biopark Štít je soukromé chovatelské zařízení pro chov exotických i domácích zvířat ohrožených vyhynutím. Biopark se začal budovat v roce 2014. Nachází se ve vesnici Štít/Klamoš – 6km od Chlumce nad Cidlinou. Domov zde našly šelmy (lvi, tygři, levharti, pumy), primáti (kočkodani, lemuři, makaci), drápkaté opičky, ptáci (různé druhy papoušků, ledňáci, pštrosi, holubi), plazi (hadi, ještěři), želvy, koně, ovce a mnoho dalších. Otevírací doba.

Více o Bioparku Štít

top b Urutau Chaco AnimalsUrutau Chaco Animals
Záchrannou stanici Urutau založil v roce 2018 její současný majitel Holger Bergen, starosta města Filadelfie. Nicméně prakticky fungovala již o několik let dříve. Nachází je jižně od přírodní rezervace Chaco, odkud jsou svážená zraněná či nemocná zvířata. Pokud se podaří zraněné zvíře vyléčit, je co nejdříve vypuštěné zpět do přírody, v případě trvalých handicapů zůstává ve stanici. Častými pacienty jsou želvy, ještěři a plazi, pásovci, mravenečníci, různé druhy opic, nejčastěji drápkaté opičky, nosálové, papoušci, tukani, psi hyenovití, pumy a jaguáři.

Více o Urutau Chaco Animals

logo spolecnost laguna

Papoušci přitahovali pozornost lidí už od dávných věků. Již první mořeplavci si odchytávali krásné pestrobarevné ptáky na své lodě, aby jim pomáhali překonat těžkou samotu na nekonečných plavbách. Stejně tak i dnes obdivujeme nejen jejich krásné barvy, ale přitahuje nás jejich inteligence a schopnost napodobovat lidskou řeč. Někdy lidé nedoceňují vysokou inteligenci těchto zvířat, často je pro své potěšení nutíme žít v našich lidských podmínkách a "polidšťujeme" je, což jim zdaleka není přirozené. Papoušci jsou inteligentní společenští tvorové, kteří v přírodě žijí ve skupinách a následně v párech, nikdy ne osamoceně. My lidé si je pořizujeme do svých lidských příbytků většinou jako jedináčky.  Málokdo si ze svého domova vytvoří tzv. "prales" a imituje přirozené potřeby těchto vzácných bytostí. Mnozí papoušci se dokáží přizpůsobit a v lidských podmínkách prožít spokojený život. Ne všichni však mají toto štěstí. Je mnoho smutných případů, kdy majitelé správně neodhadnou potřeby těchto inteligentních ptáků a pak dochází k situacím, kdy krásný inteligentní papoušek se postupně mění v skleslou psychicky a zdravotně zlomenou trosku, což způsobuje trauma nejen utrápenému papouškovi, ale i majiteli, který potom sám trpí pohledem na zvíře či ptačího partnera, kterého si původně pořídil pro své potěšení a radost.

Laguna přijímá do své péče tyto papoušky, zajistí jim odbornou veterinární péči a následně řeší jejich postupný návrat do relativně "normálního" ptačího života. Postupně socializuje zlomeného papouška do skupin, které mají za cíl imitovat přirozený styl života v přírodě a vybudovat novou chuť do života léčeného papouška. Nejčastěji jsou do Laguny přijímáni papoušci rodu kakadu, žako, ara a amazoňan.

Jak pomoci?

Pozvi papouška na oběd
Virtuální adopce
Finanční pomoc
Dobrovolnická pomoc
Dárkové předměty
Vzdělávací akce
Materiální pomoc
Firemní dárcovství
Zaopatřené dědictví
Deponace papouška

papoušků v Laguně

Virtuální adopce papoušků

Virtuální adopce je ideální forma pomoci, kdy nemůžete mít z nějakých důvodů doma papouška a i přesto, byste jej alespoň virtuálně měli. Je to vhodné i pro zájemce, kteří by rádi přispívali na konkrétního papouška. Pokud se o adopci rozhodnete, budete uveden jako virtuální majitel u vybraného papouška a dostanete certifikát o adopci. Virtuální adopce je dobrovolná. Připravili jsme pro Vás čtyři úrovně adopce od základní až po exkluzivní. Věříme, že si každý vybere dle svých možností. Přispívání je měsíční a platbu můžete kdykoliv přerušit. Zároveň má adoptivní rodič možnost volného vstupu na výstavy pořádané Lagunou (výstava ptactva v Botanické zahradě a další...). Poskytnutou částku můžete odečíst ze základu daně - na požádání pošleme potvrzení o daru pro daňové účely.
 • Nejoblíbenější
 • Standard

 • 200 - 399 Kč
 • Certifikát
 • Vstup na akce Laguny
 • Vstup do Botanické zahrady k papouškům
 • Adoptovat
 • Premium

 • 400 - 999 Kč
 • Certifikát
 • Vstup na akce
 • Vstup do Botanické zahrady k papouškům
 • Vstup do Bioparku Štít k papouškům
 • Adoptovat
 • Exklusive

 • od 1000 Kč
 • Certifikát
 • Vstup na akce
 • Vstup do Botanické zahrady k papouškům
 • Vstup do Bioparku Štít k papouškům
 • Poukaz na komentovanou prohlídku
 • Adoptovat
Další možností jak přispět na konkrétního papouška, je jednorázový finanční příspěvek. Toto je vhodné zejména pro zájemce, kteří nechtějí přispívat pravidelně, ale dle svých možností. Jednorázové příspěvky na vybraného papouška je možné uskutečnit přímo na transparentní účet. V případě, že budete chtít doklad pro odečtení daru z daní, napište nám email a v lednu následujícího roku Vám pošleme potvrzení o daru.
Převzetí pacienta
Převezmeme pacienta do péče.
Prvotní posouzení zdravotního stavu.
Vyšetření
Detailní rozbor krve,
Testy na nemoci,
Určení diagnózy.
Veterinární péče
Poskytujeme nejlepší veterinární péči od zkušených veterinářů pro exotické ptactvo.
MVDr. Sebastian Franco
MVDr. Lubica Nečasová
Následná péče
Staráme se i o psychickou pohodu papoušků.
Chovatelská péče
Staráme se o naše papoušky jako o vlastní.
Poradenství
Poradenství a osvěta pro chovatele, jak se správně starat o exotické papoušky.

Události

Hlavní sponzoři a partneři