Velké požáry Amazonského pralesa přestoupily hranice Brazílie a postupují do oblasti Paraguaye. Zde v severní částí zasáhly a zničily více než 40.000 ha lesů. Unikátní Pantanal s jediným ekosystémem, na kterém se vyskytuje obrovské množství živočichů včetně vzácných druhů, např. kapybary, arové hyacintoví i ostatní papoušci, tukani, jaguáři, pumy, tapíři pekari, mravenečníci, pásovci a mnoho dalších. Ochrana pralesů naší Planety je společným zájmem nás všech. Navázali jsme spolupráci se jedinou záchrannou stanicí v regionu - Urutau Chaco Animals, která se nachází uprostřed oblasti Chaco (Obr. 2). Svoji činnost provozuje již několik let, oficiálně od loňského roku. Vzhledem ke kritické situaci bude se stanice urychleně rozšiřovat pro příjem popálených či jinak zraněných živočichů.

 urutau 01

(Obr. 1 Severní Paraguay, stanice Urutau a oblast monitoringu)

urutau 02

(Obr. 2 Vyznačené oblasti rozsáhlé diodiverzity - Národní park)

Plán pomoci:

 • Vyslat tým odborníků k prvnímu monitorování aktuální situace v zasažených oblastech a v případě nouze zajistit odchyt a první pomoc poraněným zvířatům či nalezeným nesamostatným mláďatům a umístit je do méně rizikové oblasti nebo na svodovou základnu – Urutau Chaco Animals. Podle možností pomoci při likvidaci aktivních požárů či jejich následků s pomocí odborného zásahového personálu včetně vybavení.
 • Při předpokládané dlouhodobé léčbě popálených či jinak zraněných zvířat zajistit vhodné a kapacitně velké zařízení, které aktuálně navazuje na výstavbu současné záchranné stanice Urutau. Zde zajistit trvalý přísun potřebných léků a veterinárního materiálu, dokrmovacích směsí a krmiva pro hospitalizovaná zvířata. Dále zajistit potřebný odborný personál.
 • Pro další období vytvořit rehabilitační zařízení a prostory pro přípravu na plánovanou rekonstrukci. Pro zpětné vypouštění vyhledat vhodnou lokalitu.
 • Vzhledem k velké likvidace fauny v důsledku požárů vytvořit reprodukční projekty pro podporované odchovy kriticky zasažených místních druhů (mravenečníci, tapíři, pásovci, tamanduy, kočkovité šelmy, ptactvo a další).
 • Pomoc při odchytu, zajištění a dočasné péči o zvířata a ptáky, kterým požáry kompletně zničili jejich domovy, a zmateně uprchli do měst či jiných nevhodných oblastí.
 • Vytvořit logistickou síť pomocí satelitní komunikace v místech, kde není dosah žádných signálů.
 • Informovat širokou veřejnost o aktuální situaci a možnostech další pomoci.

Co budeme potřebovat:

 • Odchytové vybavení – sítě, podběráky, háky na plazy a odchytové tyče na savce, transportní boxy pro převoz pacientů, silné ochranné rukavice na nebezpečná zvířata, ochranné brýle.
 • Ochranné bezpečnostní oděv – speciální protipožární obleky a pomůcky.
 • Sledovací a komunikační technika – vysílačky, GPS, satelitní telefony, drony pro vyhledávání poraněných zvířat. thermo a noční vidění.
 • Baterie a záložní zdroje.
 • Uhlíkové vodní filtry, dezinfekční prostředky.
 • Veterinární materiál a pomůcky k akutnímu ošetření zvířat.
 • Veterinární léčiva dle aktuální potřeby.
 • Finanční prostředky na nákup potřebného materiálu, dopravu (letenky, PHM)

  

Země je naším společným domovem, je naší povinností ji chránit - pojďme jí společně pomoc! 

 

urutau 03

(Had, snažící se uniknout z ohnivé zázy)

urutau 05

(Hašení ohořelé tamanduy)

urutau 04

(Tato malá kapybara měla štěstí - jedna z mála zachráněna)

urutau 07

(Tamandua nalezen v blízkosti požáru)

urutau 06

(25.8.2019 - Požár překonal hranice Bolívie)

 

 

 

Jménem krizové skupiny Laguna-Urutau:

Antonín Hnizdil - Biopark Štít, Czech Republic, (tel. +420 774 993 192)
Magdalena Žohová - Společnost Laguna, Czech Republic (tel. +420 603 211 381)
MVDr. Sebastian Franco – Veterinární Lékař, Czech Republic-Paraguay (tel. +420 702 932 214)
Holger Bergen – Urutau Chaco Animals, Paraguay (tel. +595 981 496 300, Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.