82. propagační výstava exotického ptactva KPEP
"180 let Andulek v lidské péči"

Výstava exotického ptactva

13. - 29. srpna 2021

Skleníky Botanické zahrady PřF UK, Na Slupi 16, Praha 2
Otevřeno od 10:00 do 18:00 (29.8. pouze do 16:00)

Na výstavě naleznete více jak 70 druhů exotického ptactva od drobných pěvců (zebřička, astrild, kanár) až po velké papoušky (žako, arové, kakaduové).

Letošní výstava je věnovaná výročí 180 let od prvního výskytu andulek v Evropě v Londýnské ZOO a po generace umění chovatelů šlechtění andulek do různorodých barevných forem. Na výstavě je možné shlédnout i původní divoké zelené andulky odvezené z Australské ZOO.

Vstupné

Dospělí
100 Kč
Zvýhodněné
50 Kč
Děti, studenti (do 26 let), senioři
Rodinné
300 Kč
2 dospělí, maximálně 3 děti 6-15 let
Zdarma
ZTP a doprovod, děti do 5 let, pedagogický doprovod, studenti a zaměstnanci PřF UK
Ceny se liší od běžného vstupu bez expozice. Více informací ZDE

Jak se k nám dostanete

Tramvaj
Číslo linky: 3, 7, 14, 18, 32
Zastávka: Botanická zahrada
Metro
Linka B, Karlovo náměstí
15 minut pěšky
Autem
Bohužel v okolí není kde zaparkovat, volte prosím dopravou MHD.

Speciality výstavy

Majna Rotschildova - dle Mezinárodního svazu ochrany přírody (IUCN) je Majna Rothschildova kriticky ohrožený druh a patří mezi nejohroženější ptačí druhy světa (co se výskytu v přírodě týče). V roce 2008 žilo na Bali kolem 50 jedinců. Nebezpečí pro ně představuje úbytek přirozeného prostředí a především lov. Přežití druhu jako takového je zajištěno díky velkému počtu jedinců, kteří se snadno rozmnožují v zajetí – dle Mezinárodního svazu ochrany přírody zde žije asi 1 000 jedinců. Všichni legálně chovaní jedinci jsou registrováni a část z nich je vypouštěna do volné přírody.

Lori Horský - patří k nejpestřeji zbarveným papouškům - typické je jasně modré břicho, modrá hlava s temně červeným žíháním a žlutooranžová hruď. Dříve byl považován za poddruh loriho mnohobarvého.    Potravní specialista – živí se nektarem a sladkými plody.

Kardinál Šedý - jsou to zrnožraví ptáci z travnatých krajin Jižní Ameriky od jižní Brazílie až po střední Argentinu. Jsou to atraktivně vybarvení ptáci, na hlavě a prsou jsou jasně červení. Mají na hlavě špičatou chocholku. Na prsou se červená barva směrem dolů klínovitě zužuje do špičky. Samec i samice jsou stejně vybarvení, samice bývá v těle o něco menší.

Latam Vlaštovčí - v Červeném seznamu IUCN je zařazen v kategorii ohrožených druhů. Podle odhadu přežívá jen asi 1 000 párů a hlavní hrozbou je úbytek vhodných hnízdních stromů. Jeden z nejrychlejších papoušků světa.

Křepelka Čínská - známá také jako křepelka modrá, asijská modrá křepelka, čínská malovaná křepelka nebo Chung-Chi, je druh křepelky ze Starého světa v řádu Phasianidae. Tento druh je nejmenší „pravá křepelka“ světa, která se ve volné přírodě pohybuje od jihovýchodní Asie do Oceánie s 10 různými poddruhy, hmotnost 28 – 40 g, její kuřátka jsou po vylíhnutí jen o málo větší než čmelák. 

Hygienické podmínky

→ dodržujte aktuálně platné hygienické nařízení ministerstva zdravotnictví
→ ve vnitřních prostorách jsou respirátory povinné
→ dodržujte rozestupy 2 m (i ve frontě)
→ množství lidí bude řízen
→ používejte dezinfekci
→ nechoďte na akci, pokud máte příznaky: zvýšená tělesná teplota, kašel, náhlá ztráta chuti a čichu, jiný příznak akutní infekce dýchacích cest
→ nechoďte na akci, pokud jste se setkali v posledních dvou týdnech s covid-19 pozitivní osobou nebo jste v karanténě
→ pořadatelé si vyhrazují pravomoc odmítnou vpustit zjevně nemocného člověka