You become responsible, forever, for what you have tamed. Antoine de Saint-Exupéry
 
Part 1.  – Years lost and forgotten
 
 This story dates back to 1971 when a Moluccan cockatoo arrived from Indonesia. He was purchased as a property of a club. Since he was a truly gorgeous male, he was shown off for several years on exhibitions in the Botanical Garden of the Natural Sciences Faculty of Charles University. He was housed by various breeders of the club. But he did not thrive as a "Moluccan" should, so he started to pluck his feathers. For decades, time flew by and the beautiful parrot became a train wreck. He was completely forgotten and so he barely lived.
 
But after so many wasted years, they finally decided to take the old, devastated, sick bird to the vet. His condition is severe. He is fully plucked and with a massive chest wound which he did to himself. His right eye is sunken in and he can’t see with it.  He undergoes a whole checkup.
 
Untreated chest wound is causing chronic inflammation, so he has to be treated with antibiotic injections. There is a dead retina in his eye, that's why he can't see. This needs to be watched closely and drip the Arufil eyedrops so the eye doesn’t dry out. For unknown reasons, there is a small ulcer on his left eye. This needs to be lubricated several times a day by an antibiotic ointment to prevent inflammation (which is probably what happened to the right eye). The checkup had shown, that this cockatoo suffers from a disease called parakeratosis. Parakeratosis is a type of disorder that causes a strange growth of skin and feathers, and it's caused by the absence of zinc. Bad growth of feather follicles and a defective layering of the skin bothered the bird so much, he rather chose to bite it off, causing the chest wound.
After two weeks of treatment, he is moved to the "bird loony bin".
 
         

Honzíček – The Moluccan cockatoo
 
Hello, „colleagues“!
 
I’m a long-time member of your club, even though, not many of you know me. So I’m gonna introduce you to my new life step by step. I will leave the old one to oblivion - because it sucked! I hope it will be more fun from now on though. Everyone here at the "loony bin" says so, so here is some hope...
 
After so many years, in April of 2009, they finally brought me to the vet clinic. I have so many medical issues, that they got pretty confused. They didn’t even know where to begin! After a few initial checkups, they started to give me some medication, to treat the big chest wound. I still bite it anyway, it’s so uncomfortable when the scab dries, I just can’t stand it! They also trimmed my claws, like at the beauty salon. I had them curled up like curls. I didn’t like it at all, but I gotta admit, it makes sitting on a perch much easier.  At the clinic, they put me in this tiny cage (well I never had bigger anyway). I had a few neighbours, also patients, but the best thing was this cage next to me, with a big white-pink cockatoo in it. I recognized it immediately, it's a Moluccan cockatoo, just like me - and what’s even better, it's a female!
I started to court her a little bit, even though I felt horrible. But at least we could coo together. I was praised for eating well. Well, that’s no surprise, I always liked fruit, but I was also given some different yummy things here. I’m no conservative, I will gladly try something new if it’s tasty enough. Food was the only thing I could truly enjoy for the past few years, so why would I limit myself, right? The time flew by and I got a little bit better. They decided it was time to move me to home-care.
 
Then came the day I moved to the "bird loony bin".  I was assigned a big quarantine cage. The first few days I watched other settlers of the loony bin and the lady, who took care of us. It was a huge change for me, something was happening all the time. I hissed at people and was scared of them. I was angry when they treated my wound and my eyes, but I was back in my cage in a minute and I slowly got used to the daily routine. My first problem was to climb the bars of my cage to get to the top perch. I have no strength, I have to train a lot to not be ashamed. Another weird thing happened, I made a step forward and fell, because another perch was much further than a few inches in front of me. So it used to be, I was just stepping around like a doofus. Now I have to move more and try harder. I could even spread my bitten wings here, but that's very hard for me since my wings are very stiff. So I'm trying a bit, but I rather nibble the branches.
 
Two weeks later, I found out that it's really comfortable to be cuddled and let them unwrap the new feathers on my head. I stopped my attacks and I was no longer afraid. I started to be very cuddly and very happy. 
Za dva týdny jsem zjistil, že je velice příjemné se nechat pohladit a rozbalovat si peří na hlavičce. Přestal jsem útočit a bát se. Začal jsem být mazlivý a náramně spokojený. Užívám denně doplňující složky potravy – biotin H, který by měl po delší době odbourávat moje trápení – špatnou (neboli žádnou) tvorbu peří a kůže. 
 
Jenže moje levé očičko se zhoršilo a rohovka se zanítila, stejně jako před časem to pravé, na které už nevidím. Oko bolelo, nic jsem neviděl, bylo mi špatně. Panička mě opatrně sebrala ze země – na bidlo jsem už nevylezl – a odnesla opět na kliniku. Měl jsem zánět v celé hlavě, dostával jsem utišující léky a skoro pořád spal. Jedl jsem a pil jen z ruky. Po nějakém čase se situace vylepšila, opět jsem se vrátil do „pakárny“, ale do jiné místnosti a do jiné klece. Tahle byla nizoučká, abych si neublížil. A také jsem byl jiné místnosti – to proto, abych byl trvale pod dohledem. Jen pomaloučku se můj stav zlepšoval, zánět z hlavy ustupoval, ale ouha – stále nic nevidím. Když už se zánět vyléčil úplně, bylo jisté, že rohovka mého levého oka je nevratně poškozená, sítnice téměř nefunkční. To znamená, že už nikdy nic neuvidím? Všechno je zde pro mě nové, nic v této místnosti neznám, nic neumím, ani se najíst. Má ještě smysl žít?
Tuto otázku si pokládala panička celou noc. Zvažovala všechna pro i proti. Poslední desetiletí jsem seděl v malé kleci a koukal do pokoje dvounožců – sám, úplně sám. Teď nic nevidím, ale každý den jsem opečováván, dostávám krmení přímo do zobáku, protože zatím nevím, kde ho hledat. Když mě bolí očíčko, dostanu kapky a hned to přejde. V noci jsem padal z bidla, tak spím na gauči – mám své ručníky a polštářky, do kterým se zachumlám a trochu je rozcupuju. Ale to nevadí, dostanu hned nové.  Přes den mi pouští klasickou hudbu a já si tiše povrkávám. Když je hudba rychlejší, nedá mi to a nadskakuji nad bidlo a „tancuju“.  Vlastně můžu při své slepotě mít při takovéto nadstandardní péči bohatší život, než jsem měl dřív, i když jsem viděl. Jsem dost inteligentní na to, abych se všechno naučil i poslepu. a tady v pakárně zrovna v mé nové místnosti je jeden úplně slepý papoušek zpěvavý a hravě všechno zvládá. Ani to na něm není poznat. A já jsem velký bojovník a mám ohromnou vitalitu. Tak nevzdávejte a dejte mi přeci šanci, já si chci ještě užít hezký ptačí důchod. Ještě odborná konzultace s veterinářkou a je rozhodnuto – budu žít.
 
 
 
 Květen 09 Umístěn v pakárně web2
 
 
 

Díl II. – Svítí slunce i pro mě

Ahoj lidičky. Už Vás očima nikdy neuvidím, ale to neznamená, že bych upadl do úplné tmy. Začal jsem plně využívat jiné smysly - a to především sluch a řeč těla. Vlastně to není nic složitého, ale má to svá absolutní pravidla. Lidičky, víte vy vůbec, co to jsou absolutní pravidla? Jejda, vždyť to je prostě něco, co se nesmí nikdy, ale nikdy porušit. Když vejde panička ke mně do místnosti, tak mě pozdraví a jemně se dotkne rukou mého zobáku. Já to opětuji jemným stiskem, a teď vím, že jí můžu sdělit své potřeby. Co se týče jídla, zatím se nechávám krmit. Když natáhnu hlavu a otevřeným zobákem hrábnu před sebe, znamená to, že mám hlad. Panička přinese moji skleněnou mističku s vroubky, řekne „papání“ a zaškrábe na ni nehtem. To hned vím, že mám před sebou připravené jídlo. Už umím výraz, „papání-banán“ (kruci, ten mám fakt rád), „papání-granulky“ a „papání-zrníčka“. Stejné je to se spinkáním. Jak jsem už říkal v prvním článku – spinkám na gauči. Ne, že bych to neuměl v kleci, ale já nechci. Je to rozhodně výhodnější. Jasně, že to zkoušeli mě odnaučit: „Počkáme, ono to Honzíčka přejde, necháme ho spát v kleci, však dá pokoj“. … Houbes! Hezky jsem počkal, až usnou. A pak si sedl na konec brusného bidla a hezky se shora dolu začal brnkat zobákem o mříže klece jako na harfu a k tomu kňourat: „Haló, lidi, jsem tady, já Molučák, a budu spát na gauči, i kdyby hrom na koze seděl!!! Rekord byl, že to vydrželi sedm minut: „Prosím tě, dej toho ptáka na ten JEHO gauč, jinak se nevyspíme“. Musel jsem si je hned zčerstva vychovat, ale fungovali dobře, už to nikdy se mnou nezkoušeli.

Nejvíce veselo je doma navečer. To začnu taky rozvazovat, a chci se proběhnout. Panička mě vezme do náruče, chvilku hladí a pak nechá probíhat ve velké předsíni. Je tam prostor a málo nábytku. Chodím do kruhu, abych měl jistotu, že do ničeho nevrazím, a pak se rozeběhnu a několikrát skočím do dálky. Když se dostatečně unavím, vrátím se do pokoje a klimbám na koberci u televize. No co? Nedivte se: Já jsem „Pan Molučák, a ne žádná malá andulka do klece. Já potřebuju žít volně – tak už to pochopte! Když jdou všichni dvojnožci spát, panička dá na gauč moji deku, ručníčky na cumlání a polštářky – a jde se do hajan – čili povel „spinkat“. Když se mi ještě nechce spát, natáhnu hlavu k paničce a to znamená – chci hladit, mazlit, obírat a chválit. Teprve potom lze znovu zadat povel spinkat, já se opřu a zachumlám do ručníků a hajám až do rána. Tedy, někdy. (Vlastně skoro nikdy!) V noci se často probudím a mám strach. Tak skočím z gauče a začnu cajdat po parketách. To probudí paničku (spím u ní v pokoji), hned mě zvedne, uchlácholí a jdu znovu spinkat – to je bájo!!! Musím přiznat, že to několikrát za noc zneužívám. Ale né abyste jí to práskli! – nemá o tom ani tušení!

To jsou ty příjemnější záležitosti. Nepříjemné je ošetřování mých nemocných očí. Ale také se to dá zvládnout. Panička mě zabalí do deky jako mimčo, položí na polštář a řekne: „očičko“. Já vím, že to znamená nějaké kapky či mazání do oka. A já jsem hodný a chytrý kluk, tak se chvilku nemelu, dostanu kapičky do očí, fakt to trvá jen krátko. Jak panička řekne „hotovo“, je vyhráno. Vím, že mě pustí zase běhat volně po pokoje. A to je výhodné, za tu chvilku ošetření. Děláme ty nepříjemné věci několikrát denně, ale úplně stejně často můžu pak běhat volně po pokoji, tak je to pro mě výhodné – to si zase spočítat umím. Podobně to probíhá i na klinice. Tam musíme občas zajít. Nemám to rád. Vyšetřují mi oči a to je nepříjemné. Panička mě přidrží, doktorka ošetřuje a já se snažím trefit zobákem tu správnou ruku, tj. doktorky nebo sestry. I když nevidím, nikdy se nespletu, nikdy jsem nekousl paničku. A zase je to na stejný pokyn – „hotovo“ – znamená to, že jdu hned do přenosky a šupajdíme domů. Tam si chvilku odpočinu a pak následuje dlouhý společný večer s paničkou, to mám jako za odměnu. Honíme se po předsíni, panička cvaká prsty do podlahy, abych „viděl“, kde je. Chvíli honím já ji a chytám ji za ruce zobákem (ale jen jemně, to já vím), pak zase ona mě. Chytí mě za hlavu, já pištím, hned mě pustí, já zdrhám a jde to zase nanovo.

Jenže to moje levé očičko se špatně hojilo, rohovka úplně odumřela a v oku byla velká prázdná jamka, která často krvácela. A tak nastalo opět dilema – buď oko vyndat, nebo operačně upravit a sešít. Protože bylo potvrzené, že tím okem rozeznám světlo a tmu – bylo rozhodnuto - operace. A tak jsem nedostal pár hodin najíst (to mě naštvalo) a jelo se na kliniku. Tady mě uspali a mezeru v oku sešili. Zase mi bylo pár dní špatně, tak jsem dostal nějaké medikamenty a hodně pospával. Panička si vzala volno z práce a starala se o mě. Hodně mě chovala a já spokojeně spinkal. Musí se to ještě dlouho čistit a léčit, ale pokud se to povede, budu vidět světlo. A to bych rád.

Jen co jsem se zotavil z operace, nastala další moc príma zábava. Jezdíme na chatu. To je další povel z našeho slepeckého slovníku. A ten chápu okamžitě. Nechám se posadit do otevřené papírové krabice vyložené ručníky (bez nich ani ránu!) s nizoučkým bidýlkem, zaparkují mě do předsíně mezi tašky a čekám. Jsem v tu chvíli absolutně vzorný, držím se okraje krabice zobákem – to kvůli zatáčkám. Jakým? – No přece v autě! Držím se pevně bidýlka a vybírám zatáčky jako motorkář. Chvíli to drnčí a zatáčí, pak to zahrká a řekne se „Jsme NA CHATĚ“. Vážně není nic lepšího. Posadí mě na trávník, chvíli v něm pobíhám. Pak mě nasměrují do takové lehké chýše z lískových větví, abych měl možnost stínu – no a já se venčím a sluním. Mám zde své mističky s papáním a pitím, takže si labužničím, poslouchám cvrlikání ptáků a šum větví a nejradši se vystavuji na slunci. Okusuju moji chýši z lísek a jsem nadmíru spokojen. Nejhorší je, když mám jet zpátky do Prahy. To se držím bidla ze všech sil a chci tu zůstat. No nikdy to nevyjde. Cestou mě panička hladí a mazlí, takže to má nakonec také své výhody.

A jednu důležitou věc jsem úplně pozapomněl – a to moji vykousanou ránu na břiše. Léčením vznikl tvrdý strup, který mě natolik svědil, že jsem si ho hned musel zase strhnout. Tak abych to nedělal, dostal jsem na nějaký čas límec na krk. Je to hrozná otrava, ale bez něj to nešlo. Už mi zbývá odléčit jen malý kousek na hrudní kosti, tak to ještě chvíli vydržím a budu mít pokoj. Díky trvalé léčbě parakeratózy se mi vylepšilo peří – už mi začínají vyrážet na zádech nové folikuly a rozbalujeme první prachové chomáčky. Tak mi držte palce, jestli to půjde takto dál , bude ze mě fešák – to ještě uvidíte, co dokáže „Molučák“!!!

 Pohoda na chatě2

Čekáme na paničku

 

Díl III. – Podzim života

Léto se pomalu nachýlilo ke konci a moje oblíbené výlety na chatu skončily. „Ach jo“, to bude otrava. A ke všemu se chystala výstava ptáků v Botanické zahradě. Tak to ještě ke všemu na mě nezbude čas. To je druhé „ach jo“. Ke třetímu „ach jo“ už nedošlo. Sice panička opravdu nebyla skoro doma, ale … já začal jezdit taky do Botanické zahrady na výstavu s ní. To čučíte, co? Zase po dlouhých létech, kdy jsem býval vystavován jako krásný exemplář, jsem tam byl také osobně. Nevěříte mi? Tak přece třetí „ach jo“, ale nad Vámi chovateli. Vždyť vy přes svůj zdravý zrak houbeles vidíte. Jistěže jsem nejezdil se vystavovat a soutěžit o nějaké poháry či kokardy. To mě nikdy nebralo. Já se tam jezdil slunit. Mezi pokladnou a tropickým skleníkem je takové šikovné závětří s trávníkem, zastíněné stromem Ginkgo. Tam jsem měl svou nízkou větev, mističky s mňamkami a pitím. Já si užíval sluneční lázeň a kousek ode mě se v košíku na trávě předváděla mláďata ararauny a kakadua před hloučkem lidí. Já o všem věděl – a nevidím. Tak co je vlastně ta slepota?

Ke konci výstavy bylo chladněji, tak jsem se přestěhoval do závětří – nahoru na balkónek. A stačila jen bedna od zeleniny a opět jsem byl neviditelný.

Krátce po výstavě u mě nastal velký problém. Opět se mi zanítilo očičko. Úplně se mi rozpadla rohovka a já musel na operaci. Bylo nutné poškozené oko odstranit úplně. Hned po zákroku jsem šel domů. Dostal jsem plno kapiček, a brzy se mi to celé zhojilo.

Venku začalo opravdu chladno a tím skončily mé výlety za sluníčkem úplně. A tak jsem se musel zabavovat doma. Ráno začalo vždy tím, že mě panička sebrala z gauče, ošetřila oči a přenesla do klece uprostřed pokoje. Uprostřed proto, abych o nic nepřišel a měl o všem přehled. Už jsem měl připravené moje mističky s krmením a všemi různými dobrotami i léky. Samozřejmě, že už dávno papám sám z misky. Vždycky je všechno přesně na svém místě a já pak vím, kam hrábnout. Přes den poslouchám cvrlikání ptáků z okolních klecí, poskakuji na svém bidýlku a posiluju svou kondičku, chroupu připravené větve k okusu anebo klimbám, abych byl na večerní hrátky pěkně odpočatý. Když přijde panička, pustí mě ven a já courám po bytě až do večera. Pak si sednu někomu na klín, dám si večeři z mé skleněné mističky – vždycky nějakou delikatesu – masíčko se zeleninou (ptačí polívka), bramboru, rýži, máčené granulky, banán (to zbouchám aspoň půlku), kompot či jiné laskominky, poslouchám televizi, abych věděl, co se děje ve světě, a nechám se drbat. Jakmile jdou všichni spát, nastává náš čas s mojí paničkou. Přestěhujeme se do předsíně, abychom nerušili ostatní. A tam dostávám své večerní medicíny, kapičky do očí a hlavně si nechávám rozbalovat peříčka. Díky tomu přípravku Biotin H se mi velice zlepšilo peří. Záda už mám pěkně zapeřená. Když je toho dost, nechám se uložit na gauč do mých ručníků a polštářků. Abych si byl jistý, že mě panička pořád hlídá, občas to zkontroluju. Jemně zakňourám: „ŤUÍÍÍ“. A panička hned tiše odpoví: „ťuííí“. Tak to je pak všechno v pořádku a já můžu zase v klidu spinkat.

Některé dny mám koupání. To se napustí malý modrý škopíček (né, že bych ho viděl, ale říkali, že je modrý) teplou vodou, já si sednu paničce na ruku, abych se nebál, ponoří mě do vody a už se čvachtám. Máme to trochu zkomplikované kvůli mým očím. Dáváme pozor, aby se mi tam nedostala voda. Pak mě panička vyndá, zabalí do ručníku, aby mi nebyla zima, a musíme ještě umýt hlavu. To se nechám zaklonit dozadu jako u kadeřníka. A cpu tam svou hlavu co nejvíce do vody, abych si celou chocholku pořádně vykoupal. S tou si dáváme nejvíc záležet. Musím ji mít pořád čisťoučkou a pěkně vyčesanou do parády. Když jsem zmáchaný jako zmoklá slepice, řekne panička, že to už stačí a musím ven. Jsem vysušován ručníky a pak napochoduji před elektrické topení a dosychám. Je to jako na slunci, jen to hřeje ze země a ne z oblohy. Ostatně, jak začalo být doma větší chladno, chodím se k těm kamínkům nahřívat vždycky, když mě studí nohy.

A takto čas vesele plynul a já si užíval svého zaslouženého „ptačího důchodu“. Škoda, že to nemohlo být na dýl. Začal jsem být stále víc spavý, méně jsem trénoval, i těch dobrůtek jsem jedl méně. Časem mi bylo v noci chladno, tak jsem spal zabalený v larise. Můj čas pomalu dotikával. Až jsem jedné noci usnul zachumlán do mých peřinek … a ráno se již neprobudil.                                                                                                          

Poslední foto2

                                           

Kakadu molucký Honzík skončil svou dlouhou a neblahou životní pouť 6.listopadu 2009 kolem čtvrté hodiny ráno. Ve tři hodiny se ještě nechal něžně pomazlit a znovu zachumlat do svých peřinek a pak usnul navždy. „Spi sladce, Honzíčku“.

Ať se Tvůj životní příběh stane výzvou pro chovatele, aby se dívali nejenom očima, ale také srdcem. Aby nepřehlédli, co ve svých klíckách drží za úžasné ptačí osobnosti. Dívejte se kolem sebe tak, abyste opravdu „uviděli“.                                                                                      

Věk Molučáka Honzíka není znám, souvztažně k jedinému prameni – byl dovezen roku 1971 z Indonézie, je jisté, že byl starší nad 40 let. Pitvou bylo prokázáno, že se jedná o velmi starého ptáka. Vzhledem k jeho zdravotním problémům je jisté, že se jednalo o velmi silného vitálního jedince. Jeho hlavní problém (pominu-li nevšímavost chovatelů) byl zdravotní – nemoc zvaná parakeratóza, která je pravděpodobně velmi ojedinělá. Zatím neexistují žádné dokumentace o léčbě a výsledcích, možná také z velké chyby chovatelů – nemoci nezkoumat, neléčit, apod. Během podpůrné léčby – denní přidávání Biotinu H, došlo k markantnímu zlepšení. Po létech začalo vyrážet nové (kvalitní) peří na zádech, kde došlo k téměř plnému zapeření, a zčásti se začala obnovovat nová pera na letkách. Bohužel, díky příliš pozdní léčbě a stáří ptáka se nestihlo dosáhnout dlouhodobějších výsledků.

 

Do you want to support parrots in the Laguna?

Details HERE

 

For one - off financial assistance use transparent bank account: 2501164977/2010
Bank: Fio banka, a.s.
IBAN: CZ70 2010 0000 0025 0116 4977
BIC kód: FIOBCZPPXXX

Transaction HERE